top of page

PROČ ROVNÁTKA

Ortodoncie (rovnání zubů)  má obecně tři hlavní důvody, kvůli kterým pacienti přicházejí do naší ordinace:

VZHLED - ABYCHOM SE MOHLI KRÁSNĚ USMÍVAT A SMÁT

 

V dnešní době se ale neřeší pouze rovné zuby, nýbrž také estetika úsměvu v rámci obličeje, vyvážený profil v rámci vize tzv. facial driven orthodontics. To všechno bývá  příčinou, proč pacienti vyhledávají pomoc ortodontisty. Krásný úsměv, se kterým jsme sami spokojeni, je pro náš život nesmírně důležitou věcí. Dodává sebevědomí, tvoří dobrou atmosféru, která se odráží ve všem, co děláme, otevírá nám dveře, jak v pracovním, tak v osobním životě. Ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno líp, . Zkuste se víc smát a uvidíte, co se stane!

Pokud se stydíte smát, objednejte se k nám na nezávaznou konzultaci, společně jistě vymyslíme způsob, jak to změnit.

FUNKCE - ABY ZUBY SPRÁVNĚ KOUSALY

 

Správná funkce je důležitá úplně ve všem. U některých pacientů nevězí ortodontická vada ani tak v postavení jednotlivých zubů, které nemusí být na první pohled „křivé“, jako právě v jejich skusu. Funkční vadu si pacient často nemusí ani uvědomovat, nemusí ho nějak výrazně obtěžovat. To však neznamená, že neexistuje. Tato situace se dá přirovnat k Ferrari, které sice krásně vypadá, ale pod kapotou má motor z trabanta. Naším cílem je proto nejen perfektní estetický, ale i správný funkční výsledek ortodontické léčby.

PÉČE - ABYCHOM MOHLI ZUBY KVALITNĚ ČISTIT 

Pokud jsou zuby nepravidelně postavené a stěsnané, vytváří se výrazně více špatně čistitelných, někdy až nečistitelných míst. V těchto lokalitách velmi často nacházíme zubní plak, zubní kámen, zubní kazy a zánět dásní, který přechází v parodontitidu (mezi laickou veřejností známou, jako paradentóza). Abychom usnadnili péči o zuby a dásně a předešli všem výše jmenovaným následkům, rovnáme zuby do správného postavení, které nám umožňuje o ně lépe pečovat.

FACIAL DRIVEN ORTHODONTICS

neboli ortodoncie ohlížející se na estetiku obličeje a profilu je směr, kterým jsme se rozhodli jít. Znamená to, že při plánování ortodontické léčby klademe důraz nejen na estetickém srovnání zubů a vytvoření funkčně vyhovujícího skusu, ale také na postavení zubů v rámci úsměvu, obličeje a profilu pacienta. Široký úsměv, plné rty, vyvážený profil. Prostě chceme, aby Vám Váš nový úsměv slušel ve všech ohledech. 

 

PRO KOHO JSOU ROVNÁTKA ? 

V naší ordinaci léčíme všechny věkové skupiny pacientů. Při návrhu léčby vycházíme z individuálních potřeb jednotlivých pacientů a snažíme se nabídnout, co nejefektivnější a nejsmysluplnější řešení daného problému.

Je dobré zmínit, že věk pacienta není limitujícím faktorem pro ortodontickou léčbu. Jediným limitem je stav zubů, respektive jejich závěsného aparátu. Z toho důvodu v případě potřeby před léčbou rovnátky doporučujeme nejen ošetření zubních kazů, ale i výměnu nevyhovujících výplní (plomb), popřípadě ošetření dásní a závěsného aparátu zubů.

Před zahájením léčby je nutné projít praktickou instruktáží dentální hygieny. V naší ordinaci si na správné péči velmi zakládáme, jelikož je základním předpokladem úspěšné ortodontické léčby a perfektního výsledku. Se

Ortodontická léčba může mít mnoho podob od prostého sledování prořezávání zubů a růstu čelistí u nejmenších pacientů, přes používání snímacích a funkčních aparátů u dětí nebo fixních aparátů u dospívajících a dospělých pacientů. Nejnovější a nejmodernější variantu ortodontické léčby, u pacientů každého věku, je použití fóliového aparátu Invisalign, kterému se často přezdívá "neviditelná rovnátka.

DĚTSKÝ PACIENT

Kontrola prořezávání a růstu je velmi důležitou součástí ortodontické léčby. Často během této formy terapie čekáme na správnou chvíli, kdy je vhodné započít aktivní léčbu některým typem rovnátka.

U dětí se smíšeným chrupem často volíme dle vady některý ze snímacích aparátů. Sundávací rovnátka nám při správném nošení velmi významně pomáhají například s podporou správného a žádoucího růstu čelistí nebo jednoduchým posunem zubů. Snímací rovnátka většinou spíše zlepšují a zjednodušují situaci v ústech pro další léčbu fixním aparátem.

V naší ordinaci ale i nejmenším pacientům nabízíme léčbu Invisalign, která umožňuje už v útlém věku dělat efektivní pohyby zubů a chystat tak co nejlepší situaci pro prořezávání stálých zubů. 

FIXNÍ ROVNÁTKA

V naší ordinaci používáme nejmodernější fixní rovnátka tzv. DAMON SYSTEM. Na rozdíl od klasických rovnátek s gumičkami, jsou rychlejší, efektivnější, méně bolestivá, kontrolujeme je v delších časových intervalech a lépe se čistí. Další velkou výhodou je menší potřeba trhání zubů a také krásně široký tzv. "hollywoodský" úsměv. Na základě výše zmíněných výhod a zpětné vazby od našich spokojených pacientů používáme v naší ordinaci z fixních rovnátek výhradně DAMON SYSTEM. Více o DAMON zde.

INVISALIGN 

Další, dosud nejmodernější, možností je použití skutečně neviditelného rovnátka, skládající se z různého počtu průhledných fólií, které se od sebe nepatrně liší a jejichž pravidelným vyměňováním docilujeme pohybu zubů. Více o Invisalign zde.

PRŮBĚH LÉČBY

 

NEZÁVAZNÁ KONZULTACE

Během první konzultace s pacienty řešíme především, proč přicházejí, proč je odeslal praktický zubní lékař, popřípadě, co konkrétně chtějí změnit sami. Snažíme se pacientovi podat obecné informace a seznámit je s možnostmi léčby různými aparáty. Pro přesnější určení ortodontického plánu je však nutno zhotovit vstupní vyšetření.

VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ

Tato návštěva sestává ze zhotovení otisků popř. scanu chrupu, fotodokumentace a  rentgenových snímků nutných pro zhotovení léčebného plánu. Na našem pracovišti máme rentgenový přístroj a radiologa Mgr. Jiřího Pinku.

KONZULTACE LÉČEBNÉHO PLÁNU

Konzultace léčebného plánu poskytuje prostor lékaři, aby pacientovi vysvětlil vše potřebné ohledně ortodontické léčby a pro pacienta, aby se mohl lékaře zeptat na vše, co ho zajímá. Pokud pacient ještě není rozhodnut pro konkrétní typ aparátu, vybíráme společně nejlepší variantu a plánujeme další kroky léčby.

DENTÁLNÍ HYGIENA

Všichni pacienti, kteří absolvují léčbu v naší ordinaci, procházejí praktickou instruktáží dentální hygieny. Pokud pacient pravidelně navštěvuje spolupracující dentální hygienistku u svého praktického zubního lékaře, s radostí jej dále ponecháváme ve stávající péči. Někteří pacienti, ale nemají s návštěvou dentální hygienistky žádné zkušenosti, od toho je tu k dispozici naše dentální hygienistka Bc. Kateřina Svobodová. Cílem je, aby měl pacient před započetím aktivní ortodontické léčby dobrou úroveň ústní hygieny, která je základním předpokladem pro perfektní výsledek.

AKTIVNÍ FÁZE ORTODONTICKÉ LÉČBY VLASTNÍ ROVNÁNÍ ZUBŮ

Nasazování, nošení ani sejmutí rovnátek nebolí, ale může být do jisté míry nepříjemné. Zvýšená citlivost zubů se může objevit zejména po nasazení aparátku nebo jeho aktivaci.

SNÍMACÍ APARÁT 

Při předání snímacího aparátu vysvětlujeme nasazování, sundávání a péči, jak dětskému pacientovi, tak doprovodu, kterému ještě navíc ukazujeme aktivaci pomocí točení šroubkem.

FIXNÍ NEBO FÓLIOVÝ APARÁT

Fixní nebo fóliový aparát nasazujeme ve velké většině případů na obě čelisti zároveň. Celý proces včetně poučení a hygienické instruktáže trvá cca. hodinu a půl, není bolestivý ani nepříjemný. Při lepení fixního aparátu lepíme na zuby ortodontické zámky, v případě fóliového aparátu Invisalign tzv. attachmenty, výstupky z kompozitního materiálu.

Po nasazení rovnátek pacienti obvykle pociťují nezvyk a diskomfort v průběhu cca. prvního týdne po nasazení aparátku, zuby jsou citlivější. Toto je zcela normální a délka zvykání si na rovnátko je individuální. Někteří pacienti potřebují s rovnátkem natrénovat i mluvu, obvykle to ale netrvá déle, než pár dní.

 

  • Žádná rovnátka nekazí zuby, ale nedostatečně vyčištěný povlak, kolem nich, ano. Proto je třeba udržovat velmi dobrou ústní hygienu. Na dentální hygienu pak podle individuálních potřeb pacienta.

  • Na kontroly rovnátek se chodí v rozmezí cca. 1 -3 měsíce, podle typu aparátku.

  • K praktickému zubnímu lékaři se chodí, jako standardně, jednou za půl roku.

PASIVNÍ FÁZE ORTODONTICKÉ LÉČBY UDRŽOVACÍ OBDOBÍ

Tato fáze ortodontické léčby je neméně důležitá, jelikož dává lékaři i pacientovi záruku dlouhodobého udržení výborného výsledku léčby. V naší ordinaci kombinujeme snímací retenční rovnátka, která se nosí především na noc, s tzv. fixními retainery, pevně nalepenými drátky ze zadní strany zubů. Obě formy stabilizačních zařízení mají společně za úkol zaručit spokojený a krásný úsměv, roky po léčbě, přesně stejný, jako v den sejmutí rovnátek.

Před nebo po sejmutí rovnátek (dle individuální potřeby) je dobré se opět objednat na dentální hygienu k finálnímu ošetření a rekapitulaci pomůcek. V této fázi je možné již zvažovat bělení zubů Pure whitening. O všem je možné se poradit s naší dentální hygienistkou Bc. Kateřinou Svobodovou.

bottom of page