top of page

PRVNÍ POMOC S ROVNÁTKY

Rovnátka, především ta fixní, mají mnoho komponent. Během léčby se samozřejmě může stát, že se rovnátko poškodí a pacient musí vzniklou situaci řešit. Fóliová rovnátka Invisalign většinou nezpůsobují žádné akutní obtíže.

PRVNÍ POMOC S ROVNÁTKY INVISALIGN

Rovnátka Invisalign jsou velmi komfortní, přesto se může stát, že pacient po nasazení nové dlahy může mít problém s ostrým okrajem rovnátek především v oblasti jazyka. Řešení je jednoduché, okraj lehce zapilovat pilníčkem na nehty. V případě zlomení nebo ztracení dlahy je možno (v případě nošení předchozí dlahy alespoň 5 dní) nasadit dlahu následující. Pokud pacient následující dlahu nemá, je dobré se vrátit na dlahu předchozí. Při uvolnění attachmentu  nebo knoflíku na elastický tah je možno kontaktovat ošetřující lékaře a konzultovat situaci, popř. se objednat na dřívější kontrolu.

PRVNÍ POMOC S FIXNÍMI ROVNÁTKY

Fixní rovnátka lepíme na zuby. Co je ale odlepeno, může se logicky odlepit. Jako prevenci komplikací během léčby našim pacientům doporučujeme, aby s rovnátky neukusovali tvrdé potraviny - jablka, mrkve, topinky. Tyto potraviny si během ortodontické léčby dopřát mohou, ale v nakrájené nebo nastrouhané podobě. Dále nedoporučujeme konzumaci ořechů (po namočení přes noc do vody je konzumace možná), tvrdých nebo žvýkacích bonbonů a lepivých potravin. Dodržováním těchto doporučení se pacient s největší pravděpodobností vyhne nepříjemnostem s rovnátky během léčby.

Pokud se přece jen komplikace objeví - uvolní se zámeček, zlomí se oblouk nebo oblouk vyjede ze zadní kanyly, jako první pomoc pacientům doporučujeme použití pacientského vosku na překrytí místa, které může akutně obtěžovat. V případě akutních potíží kontaktujte svého ortodontistu a domluvte si dřívější termín kontroly.

PRVNÍ POMOC SE SNÍMACÍMI ROVNÁTKY

U snímacích nebo retenčních rovnátek je důležité v případě obtíží (rovnátko nesedí, padá, tlačí) přijít, co nejdříve. Pokud nesedí aktivní snímací rovnátko, jehož součástí je šroub, je možno vyzkoušet šroub o několik otáček podtočit zpět. Pokud se situace nezlepší, je možné, že začaly prořezávat některé stálé zuby a rovnátko kvůli nim nejde správně nasadit a nedrží. Pak je dobré se objednat na kontrolu dříve, aby mohl lékař rovnátko upravit.

PRVNÍ POMOC S FIXNÍMI RETAINERY

Pokud se uvolní fixní retainer (drátek ze zadní strany zubů po léčbě rovnátky), ať už částečně, nebo úplně, je nutné na kontrolu přijít, co nejdříve. V mezidobí je vhodné více nosit retenční rovnátko, abychom předešli nežádoucím pohybům zubů a případné recidivě.


 

bottom of page